Lalki to bardzo popularne zabawki dla małych dzieci. Zabawy z lalką ewoluują w tym samym czasie, w którym dziecko dorasta. Na początku dziecko powtarza swoją lalką wydarzenia dnia codziennego. Później, wraz z rozwojem wyobraźni i kreatywności, maluch wymyśla coraz to bardziej skomplikowane historie, w których ma rolę do odegrania.

Rola lalki w wychowywaniu

Przede wszystkim trzeba zrozumieć rolę jaką może pełnić lalka w rozwoju małego dziecka. Jak wszyscy wiemy, lalka jest niezbędnym obiektem do rozwijania wyobraźni dziecka. Od wieków dzieci bawią się lalkami, niezależnie od tego, czy są zrobione z plastiku, drewna, czy nawet butelki z kulką. Dlaczego lalki cieszą się nieustannym zainteresowaniem małych dziewczynek? Ponieważ poprzez odgrywanie ról pozwalają mu zrozumieć otaczający świat i swoje życie codzienne. Mogą też stać się jego powiernikiem pozwalając na lepsze komunikowane swoich uczuć i emocji. Najlepszym jak zawsze byłoby połączenie nauki z zabawą.

Czym więc kierować się przy wyborze lalki?

Decydujące powinno być kryterium wieku. To bardzo ważne aby wybrać lalkę, która jest dostosowany do wieku dziecka:

 • Od urodzenia do 18 miesiąca

  Jest oczywiste, że w tej pierwszej grupie wiekowej jedynymi zabawkami odpowiednimi dla dzieci są przytulanki. Ale nie jest niczym niezwykłym, że producenci wprowadzili już w swoich asortymentach pluszaki w kształcie „pierwszej lalki”. Pierwszym wyborem może też być po prostu szmaciana lalka.

 • Od 18 miesięcy

  Dziecko często chce mieć swoją pierwszą lalkę około 18 miesięcy. W tym wieku naśladuje to, co obserwuje w swoim otoczeniu. Na przykład dziecko szczotkuje włosy swojej lalki, tak jak jego rodzice każdego ranka szczotkują swoje włosy. Przytula się, kołysze i karze, jak to by się stało z prawdziwym dzieckiem.
  Lalka musi być prosta, lekka i łatwa w obsłudze. Nie może być zbyt duża; jego wysokość powinna być dostosowana do wzrostu dziecka, jak dziecko w ramionach matki. Nawet jeśli dziecku w tym wieku interesuje się niemowlętami, prawdopodobnie woli lalkę z uśmiechniętą i przyjazną twarzą. Lepiej unikać „nowonarodzonej” lalki o realistycznej twarzy noworodka.

 • Dziecko w wieku 2 do 3 lat

  Lalka jest częścią wyobraźni dziecka i staje się prawdziwym partnerem w grze, dziecko lubi się przytulać, besztać, wkładać do łóżka, myć, chodzić, karmić niewidzialnym jedzeniem i spać. Udaje, że jest jego matką lub tatą. Lalka musi być lekka i niezbyt duża. Pierwsza lalka twojego dziecka wciąż jest odpowiednia. Unikaj lalek wielkości twojego dziecka. Jeśli stawy lalki są elastyczne, twoje dziecko będzie mogło łatwiej ją posadzić, ubierać i rozbierać.

 • Dziecko mające 3-6 lat

  Dziecko wymyśla dłuższe, bardziej złożone historie z rolami społecznymi. Wszystko ma sens, a elementy są ze sobą powiązane. W zabawie z lalką dziecko często powtarza zakazy rodziców: „Będziesz siedział na krześle, jeśli uderzysz przyjaciela”. Idealna lalka jest realistyczna i mocna. Lalki z mechanizmami lub elementami elektronicznymi nie są zalecane. Lepiej, żeby inicjatywa gry pochodziła od twojego dziecka, a nie od zabawki. Lalki z różnymi akcesoriami pozwolą odgrywać więcej scenariuszy i wzbogacą zabawę.

Normy bezpieczeństwa dotyczące zabawek

Pamiętamy, że lalka tak samo jak inne zabawki powinna być przede wszystkim zabawką bezpieczną. W Europie, zabawki muszą spełniać wymagania dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa zabawek. Dlatego by została uznana za zabawkę, przed wprowadzeniem do obrotu producent musi wykonać analizę zagrożenia chemicznego, fizycznego, mechanicznego i palności oraz ocenić potencjalne narażenie na te zagrożenia. Gdy zabawka przejdzie wszystkie testy otrzyma logo CE, widoczne na metce.