Czy 20 lat temu uwierzyłbyś, że Twoje dzieci czy wnuki będą bawić się zabawkami podobnymi do tych z dzieciństwa Twoich dziadków i pradziadków? A pomyślałbyś, że będą one powszechnie używane nie tylko w domach, ale i w przedszkolach i żłobkach?

Mody przychodzą i odchodzą, by z czasem znowu powrócić. Nie inaczej jest i wśród zabawek naszych pociech. Już od kilku lat obserwuje się trend powrotu do zabawek drewnianych oraz tych uszytych z tkanin. Często wykonane z antyalergicznych materiałów, nieposiadające małych, łatwych do połknięcia elementów to bezpieczna zabawka zarówno dla niemowlaków, jak i starszych dzieci. Spróbujmy znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego do nich powracamy?

Po pierwsze styl życia

Coraz częściej uprawiamy sport, kupujemy ekologiczne jedzenie, używamy wielorazowych pieluch, co ogólnie nazywamy zdrowym trybem życia. Wykonane z naturalnych materiałów szmaciane zabawki idealnie wpisują się w taki ekologiczny styl. Są one o wiele bliższe natury niż sztuczne, plastikowe lalki czy samochodziki. Bardzo często spotykamy te ręcznie szyte. Zabawki, którymi bawiliśmy się my sami, prawdopodobnie pochodziły z masowej produkcji, często oznaczonej znanym wszystkim napisem „Made in China”. Te szmaciane szyją ludzie nam bliżsi, krawcowe, które z pasją podchodzą do swojej pracy. To wszystko sprawia, że te małe i duże materiałowe cudeńka coraz częściej goszczą w naszych domach, a dzieci mają z nich naprawdę wiele frajdy. Uwielbiają je nie tylko najmłodsi, ale również dorosłym mięknie serce na widok kolorowych lalek i pewnie, gdy nikt nie widzi, sami nieśmiało po nie sięgają. Atrakcyjny design, bogactwo wzorów i kolorystyki (bardzo często pastelowych barw) sprawia, że z chęcią eksponujemy je w taki sposób, by stanowiły oryginalny element dekoracji.

Dla rozwoju naszych dzieci

Wyobraźmy sobie typową lalkę Barbie – bardzo szczupła kobieca sylwetka, długie nogi, makijaż, dorosłe ciuszki… Dziewczynki bawiąc się nimi kodują właśnie taki wygląd, do którego chcą dążyć. Z rozwojowego punktu widzenia lepiej zafundować dziecku szmacianą lalkę. Przypominają one raczej dzieci, mają łagodne, uśmiechnięte buzie, dziecięce ubranka, warkoczyki. Dzięki takim zabawkom dzieci odczuwają potrzebę bycia troskliwymi i w naturalny sposób nabywają takich cech jak opiekuńczość, wrażliwość, a to wszystko w radosnym, sprzyjającym rozwojowi klimacie. Lalka, czy szmaciane zwierzątko nierzadko staje się ich przyjacielem, z którym spędzają czas i wszędzie chcą go zabierać. Samodzielnie tworzą więzi emocjonalne, co w przyszłości (także tej niedalekiej) może skutkować lepszymi relacjami i brakiem lęków społecznych. Oprócz powyższych, rozwija się również kreatywność dzieci, ponieważ prostota szmacianych zabawek wymaga od dziecka wyobraźni.

Ponadczasowe wartości

Takie przyjemne dla oka i miłe w dotyku zabawki wnoszą w życie dziecka oraz jego rodziny wiele ciepła, czułości i miłości. Już patrząc na nie mamy chęć przytulenia się do nich. To ważne dla poczucia bezpieczeństwa maluchów. Wzbudzają zazwyczaj pozytywne uczucia i motywują do dobrego.