Zabawka idealna

Lalki to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych zabawek dla dzieci. Dziewczynki na całym świecie chętnie bawią się miniaturową wersją człowieka. Takie zabawki mogą w znacznym stopniu wpłynąć na kształtowanie się empatii wśród dzieci. Dodatkowo zabawa z nimi rozwija wyobraźnię. Lalki są więc doskonałą alternatywą dla wirtualnych gier, które obecnie dominują na rynku.

Wybierz mądrze zabawkę dla dziecka

Całkowicie absorbujące uwagę dziecka zabawy w urządzeniach takich jak tablety czy smartfony są jednak w dużym stopniu ograniczone. Zabawa z prawdziwa lalką nie ma żadnych ograniczeń, sposób interakcji zależy wyłącznie od kreatywności malucha. Takie zabawki są więc nieocenione w procesie wychowawczym. Przez wieki lalki doznawały przeróżnych modyfikacji. Dawniej bawiono się głównie szmacianymi, powstałe ze strzępków pozostałych w domach materiałów. Pięknie zdobione były dostępne tylko na dworach, dla potomków rodzin królewskich. Z czasem rewolucja przemysłowa doprowadziła do produkcji tego typu zabawek na masową skalę, a zaawansowana technologia wyposażyła je w ludzkie umiejętności, np. komunikaty głosowe, reakcja na bodźce i temperaturę. Współczesny rodzic staje przed trudnym wyborem lalki odpowiedniej dla swojego dziecka.

Rodzaje lalek

Najczęściej kupowane rodzaje lalek to:

  • Lalki szmaciane – wykonane z miękkich materiałów są bezpieczne i doskonale nadają się do przytulania. Dodatkowo po dorośnięciu dzieci mogą posłużyć za element dekoracyjny wnętrza domu. Warto postawić na te oryginalne, wykonane przez lokalnych artystów. Osoby uzdolnione manualnie mogą pokusić się o własnoręczne stworzenie lalki wraz z dzieckiem, będzie to dla dziecka wielka frajda, która wzmocni więzi.
  • Lalki barbie – jedna z najpopularniejszych zabawek dla dziewczynek. Wyzwaniem dla dziecka może być zabawa z wykorzystaniem akcesoriów i zmiana ubioru (barbie na sklepowych półkach pojawia się w kilkudziesięciu kreacjach). Niestety idealne kształty lalki Barbie są przedmiotem licznych kontrowersji, a niektóre dorosłe kobiety wydały fortuny w gabinetach chirurgii estetycznej, by upodobnić się do plastikowej piękności.
  • Lalki z bajek i filmów dla dzieci – jeśli dziecko zafascynuje się postacią z filmów Disneya lub animacji Pixara, z pewnością będzie chciało posiadać miniaturową wersję na własność. Wbrew pozorom taka zabawka w dużym stopniu może wpłynąć na dziecko. Wybór pozytywnego bohatera może wbrew pozorom ukształtować u małego człowieka kanon zasad etycznych i wartości.
  • Lalki niemowlaki – przeznaczone dla dziewczynek zabawki umożliwiają im wcielenie się w rolę matki. Opieka nad małym bobaskiem wymaga troski i uczy zorganizowania. Interaktywne lalki są obecnie maksymalnie realistyczne i do złudzenia przypominają żywe dziecko. Jednak wyposażenie w tak zaawansowane technologie rzutuje na cenę – lalka niemowlę z akcesoriami kosztują nawet kilkaset złotych.
  • Lalki anatomiczne i etniczne – posiadają wyodrębnione cechy płciowe, ucząc w ten sposób anatomii człowieka, jednak dosadne przedstawianie narządów płciowych dla małych dzieci może wydawać się kontrowersyjne. Z kolei lalki etniczne są dostępne w różnych odcieniach, mają one rozbudzić w młodym człowieku tolerancję na odmienność.

Jeżeli nadal nie potrafisz dokonać wyboru, polecamy kolejny artykuł: Czym kierować się przy wyborze lalki