W czasach kiedy półki w sklepach bogacą się w coraz bardziej rozwinięte technologicznie zabawki, zaskoczeniem może wydawać się renesans szmacianych lalek. Ale to właśnie one, ekologiczne i proste w swojej formie, wracają dziś do łask i odradzają w dzieciach najlepsze pokłady wyobraźni i twórczego, kreatywnego myślenia. Dlaczego? Moda na przyjazne środowisku życie wraz ze sprzeciwianiem się infantylizowaniu kobiecości przyczyniła się do ponownego zainteresowania tym typem zabawek. Jakie są rodzaje lalek szmacianych? Jakie mają zalety i czym kierować się przy dokonywaniu wyboru, tak, żeby dziecko było zadowolone i chciało swojej lalce poświęcić odpowiednią uwagę?

PROSTE LALKI – CHŁOPIEC LUB DZIEWCZYNKA

Każda dziewczynka, która bawi się lalkami, wie jak ważna jest personalizacja lalki. Jeśli nasze dziecko dostanie w prezencie najprostszą lalkę przedstawiającą chłopca lub dziewczynkę, automatycznie nada im imiona, wymyśli zainteresowania oraz cechy charakteru. Szmaciana lalka stanie się najlepszą przyjaciółką (lub najlepszym przyjacielem) i przez cały dzień będzie towarzyszyła otrzymując ton głosu, kubki smakowe i inne tego typu cechy. Kolorowa, szmaciana lalka dzięki swojej prostocie, odchodzi od plastikowego wizerunku, który nadawany jest np. przy lalkach barbie.

SZMACIANKA PRZYPOMINAJĄCA NIEMOWLĘ

Rodzaje lalek szmacianych pozwalają na pobudzanie nie tylko instynktów kreatywności, ale również troski i odpowiedzialności. Posiadanie szmacianej lalki przypominającej niemowlaka, sprawia, że każde dziecko chce otoczyć je czułością i na wzór rodzicielski stać się już dorosłym. Szczególnie ciekawe są zachowania dziewczynek, które dzięki opiece nad szmacianą, niemowlęcą lalką bawią się w kochające mamy, które chcą zapewnić małemu dziecku wszystko, czego potrzebuje. Taka lalka jest jednocześnie ciekawym sprawdzianem dla rodziców. Dziecko bawi się przecież w mamę lub tatę w sposób naśladujący!

ZWIERZĄTKA

Konik na patyku, lew, żyrafa czy słonik – szmaciane zwierzęta mogą stworzyć małe, domowe zoo, a opieka nad nimi z pewnością uwrażliwi dziecko na żywe stworzenia. Szmacianki można też świetnie wykorzystać w czasie zabawy do tłumaczeniu dziecku zachowań i odgłosów zwierząt. Dzięki temu zyska ono dodatkową lekcję i zapamięta rzeczywistość fauny. Motyw zwierząt doskonale sprawdzi się również na sensorycznych poduszkach. Zasypianie i leżakowanie będzie dla dziecka wyjątkową przyjemnością.

MODNA DZIEWCZYNKA

Rodzaje lalek szmacianych nie ograniczają się jednak do tych, które wspominać może najstarsze pokolenie. Niektóre z lalek stworzone zostały tak, by młoda właścicielka mogła przebierać w ubrankach i stroić swoją lalkę według nastroju, zabawowych okoliczności czy po prostu gustu. Dziecko może śmiało eksperymentować, wymyślać i bawić się w twórczą projektantkę. Zabawa ubraniami przyczynia się do zwiększenia kreatywnego myślenia, rozbudza pomysłowość i wyraża naturalne, dziewczęce skłonności do podobania się. Kto wie, może to właśnie ten rodzaj szmacianej lalki spowoduje, że w przyszłości dziewczynka wyspecjalizuje się w modzie lub modelingu?