Lalka bywa przyjacielem dziecka pamiętanym przez całe życie. Niejednokrotnie nawet osoby dorosłe mają zabawki z dzieciństwa, czy to schowane z sentymentu gdzieś na dnie szafy, dla własnych dzieci, czy wyeksponowane na półce, bo po prostu uznają je za ozdobę mieszkania. Lalki szmaciane bywają świetną przytulanką, pocieszycielką czy pomocą w pełnej wyobraźni zabawie. Jakie są zalety takich zabawek?

Pierwsza zabawka

Już od narodzin maluchów otaczamy je nie tylko miłością i troską, ale również stosownymi do wieku zabawkami. Przyjęło się, że dziewczynki bawią się lalkami – dlatego też szmaciane lalki bardzo często są pierwszą zabawką dla nowonarodzonej dziewczynki, choć tak naprawdę nie ma tu często rozgraniczenia na płeć. Szmaciana lalka może być też bardzo męska, i wraz z zabawnym akcesorium w postaci materiałowego pojazdu czy munduru żołnierza być oryginalnym podarunkiem dla chłopca.

Takie zabawki są przyjazne maluchom i stanowią świetny pomysł na prezent. Okazji może być wiele, zarówno po prostu narodziny, ale także na przykład chrzest, pierwsze urodziny, spotkanie rodzinne. Ponieważ zabawki są wykonane z delikatnych, przyjaznych materiałów tekstylnych niejednokrotnie z licznymi atestami, można je również w łatwy sposób personalizować, czy to z użyciem dodatkowego zestawu ubranek czy haftu.

Zalety szmacianej lalki

Lalka wykonana z materiału zwykle jest miękka, można ją przytulić w trudnych chwilach. Tego typu zabawki są zwykle łagodne, delikatne, kojarzą się z dawnymi latami gdy w sklepach z zabawkami sprzedawane produkty były bardzo często wykonywane ręcznie. A czasem też po prostu z zabawkami wykonanymi w domu, przekazywanymi potem z pokolenia na pokolenie.

Szmaciane lalki można w łatwy sposób utrzymać w czystości. Zwykle umożliwiają one pranie, czy to ręczne, czy nawet w pralce z użyciem delikatnych środków piorących. Sprawia to, że mogą być dobre dla alergików, gdyż ich utrzymanie w czystości jest bardzo proste. Niewielkie plamki czy brud, tak naturalne w występowaniu przy dziecięcej zabawie można usuwać z użyciem szmatki nawilżonej wodą albo łagodnym detergentem.

Niewątpliwą zaletą lalek z materiału jest ich ogromny wybór. Często mamy do czynienia z lalkami na licencjach, przedstawiającymi postaci z ukochanych bajek czy filmów dziecięcych. Nie bez znaczenia jest również możliwość zakupu dodatkowych akcesoriów, ubrań, a czasem nawet zmiany fryzur czy innych elementów.

Domowe szmaciane lalki

Choć w dobie panującego wokół konsumpcjonizmu raczej odchodzimy od poświęcania dużej ilości czasu na wykonanie w domu czegoś, co od ręki możemy zakupić w sklepie, ciekawą alternatywą może być również własnoręczne uszycie lalki. Inną opcją jest dla posiadanej już lalki uszycie ubranek czy dodatków, które sprawią, że będzie jedyna i wyjątkowa. Powrót do szmacianej lalki posiada jeszcze jedną dużą zaletę – jeżeli w jakiś sposób się uszkodzą, każda osoba mająca choć raz w ręku igłę z nitką może je naprawić, dodając im w ten sposób unikalności i niepowtarzalnego charakteru.